Salvador Dali (f. Figueres 1904, d. Figueres 1989)
“Marianne and the Chevalier” fra “The Marquis de Sade”, 1967. Sign. Dali, XXXIII/XC. Udgivet af Shorewood Publishers, New York. Litografi i farver. Lysmål 57×44.
Litteratur: Fields nr. 69–1 D.
Undersøgt i ramme. Rammen har intet glas. Fugtpletter og syrepletter. Papiret er gulnet. Mindre fugtskjolder. Eftersyn tilrådes.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024
27 bud