Tre par teaterskospænder af metal, heraf to par prydet med glasflusser og delvis folierede glasflusser. L. 5–6 cm. (6)
Proveniens: Skuespiller Olaf Poulsen (1849–1923), herefter i familien.
Ifølge skrivelse vedlagt spænderne: “Et par skospænder (teatersmykker) af metal med flusstene gjort af kgl. skuespiller Dr. I.C. Ryge (1780–1842), som selv bar båret dem til sit kostume i adskillige stykker på det kgl. Teater. Senere ejere: Johanne Louise Heiberg, I.L. Phister og Olaf Poulsen. Derefter i arv til.....”
Fremstår med alders- og brugsslitage. Manglende glasflusser. Et spænde (uden flusser) med reparationer.
Varia, 11. august 2016
18 bud