2118/873
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 36”. Cirkulært bakkebord af massiv eg med sammenklappeligt stel. Udført hos Andreas Tuck. H. 48. Diam. 54./62.
Litteratur: Salesco/Andreas Tuck katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt skjolder. Mangler skruer i stellet.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
33 bud