Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
Interiør med en ældre kvinde, der karter uld. Sign. C. D. Septbr. 1852. Betegnet på blændrammen malet af C. Dalsgaard Sorö. Olie på papir monteret på lærred. 50,5×37.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 183, 1965 nr. 6, afb. s. 47 i kataloget.
Mindre retoucheringer. Nogle minimale afskalninger, ridser og stødmærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020