Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Fontæne på en terrasse i en italiensk bjergby med udsigt til blånende bjerge. Usigneret. Olie på lærred. 28×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 602, 1994 nr. 497.
Rester af udstillingsetiket fra Kunstforeningen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020