2203/​993

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Parfumeflakon af matteret glas med overfang af rødt glas, udskåret med blomster, montering af messing mrk. monogram Made in France. Sign. Gallé. Etiket Etabl.ts Gallé Nancy - Paris. 1920–30'erne. H. 13,5.

Spray mangler. Overfladeridser og -mærker. Brugsslitage.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK