2203/993
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Parfumeflakon af matteret glas med overfang af rødt glas, udskåret med blomster, montering af messing mrk. monogram Made in France. Sign. Gallé. Etiket Etabl.ts Gallé Nancy - Paris. 1920–30'erne. H. 13,5.
Spray mangler. Overfladeridser og -mærker. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag