Hjalmar Bull (f. Christiania (Oslo) 1883, d. Danmark 1961)
Siddende figur i landskab med flamingoer. Sign. Bull. Olie på lærred. 97×131.
Udstillet: “Hjalmar Bull”, Schäffergården, Fondet for Norsk-Dansk Samarbejde, Gentofte, november - december 2017.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie.
Krakeleringer og mindre afskalninger.
986813 |