1812/​524

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Kommode af eg opsat på medestel, front med fem skuffer, greb af messing. Model BM 59. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 90. B. 70. D. 50.

Litteratur: “Mobilia”, 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let misfarvning i venstre side.

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK