1812/524
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af eg opsat på medestel, front med fem skuffer, greb af messing. Model BM 59. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 90. B. 70. D. 50.
Litteratur: “Mobilia”, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Let misfarvning i venstre side.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag