Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Dame i Sweater”, 1924. Usign. Olie på lærred. 84×74.
Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 325. Udstillet: Gentofte Kommune, Kildeskovshallen, 1978. Proveniens: Tidligere i Grosserer Vilhelm P. Schrøders samling.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018