Foto endnu ikke klar
880/​631

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Dame i Sweater”, 1924. Usign. Olie på lærred. 84×74.

Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 325. Udstillet: Gentofte Kommune, Kildeskovshallen, 1978. Proveniens: Tidligere i Grosserer Vilhelm P. Schrøders samling.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK