Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Fiskerbåde og vrag ud for kysten ved Skagen Strand, i baggrunden Det Hvide Fyr. Sign. VM. Oil on canvas. 36×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 579, 1992 nr. 171.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Mindre retoucheringer.
883159 (Autobud) | ||
1164442 | ||
883159 (Autobud) | ||
1164442 | ||
883159 | ||
211864 |