Almueeffekter af delvis bemalet træ, bestående af to øllejler, linnedbakke dekoreret med blomster, gennembrudt kant og penalhus, dekoreret med ejerinitialer og årstal anno 1835. 19. årh. Øllejler Diam. 16 og 25. Bakke H. 8. L. 42. B. 34. Penalhus L. 31. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ormehuller. Slitage på bemaling. Den ene øllejle med låst jernbånd/løse samlinger, den anden mangler propper.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020