1826/180
Dansk Louis XVI sofa af bøgetræ, buet ryg og sider, otte kannelerede ben, hvoraf seks er senere. 18. årh.s slutning. L. 185.
Restaureret. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 25. juni 2018
Vurdering
Hammerslag