917/​230

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Bel-Air”. Sign. Jorn samt på bagsiden Jorn 71 Læsø. Olie på lærred. 89×116.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Final Years 1965–1973”, nr. 1935, gengivet side 224. Udstillet: “Cobra idag” (Cobra Today), Bergen Kunstforening, 1972, kat. nr. 27. Udstillet: “Øjets blikstille: Asger Jorn”, One-man exhibition, Galerie Birch, Copenhagen 1972, kat. nr. 10, gengivet i farver i udstillingskataloget. Udstillet: “Art danois 1945–1973”, Grand Palais, Paris 1973, kat. nr. 129. Udstillet: Mixed exhibition, organised by Galerie Birch, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1978, kat. nr. 79. Udstillet: “Jorn International”, ARoS Aarhus Kunstmuseum, 2011, kat. nr. 7, gengivet side 113. Proveniens: Galerie Birch, Copenhagen. Proveniens: Dansk privatsamling.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

2.000.000–2.500.000 DKK

Hammerslag

1.750.000 DKK