2022/​20

Flamsk barok kabinetskab af mørkbejdset nøddetræ, rigt udskåret med grotesker og bladværk, front med tre låger og tre skuffer, indvendig husalter med figurgruppe af merskum, senere base af mørkbejdset træ med snoede ben. Delvis 17. årh. H. 187. B. 158. D. 58.

Proveniens: Schackenborg, inventarmærke herfra.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nogle løse / manglende ornamenter. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag