Dobbeltkapslet damelommeur af 18 kt. guld, forkapsel prydet med to putti i polykrom emalje samt rosenslebne diamanter, bagkapsel med høstsymboler, delvis forgyldt sølv skive rigt graveret med blomster og bladværk, blånede visere, sorte romertal og små sekunder, signeret Hri Grandjean & Cie Locle, støvkapsel af guld, signeret Hi Grandjean & Co., Locle, London, No. 28546. Alle kapsler signeret med Hri Grandjean & Cie logo. Ca. 1870. Vægt i alt 47 g. Kassediam. 35 mm. Æske fra George Edwards & Sons medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pæn stand.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020