2044/​680

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Panthella”. Bordlampe med stel af beige plastik. Skærm af hvid akryl. Udført hos Louis Poulsen. H. 52. Diam. 41.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skrue og skål uoriginale. Top af skærm revner og lim. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK