2413/​9072

Dobbelt signeret og dateret Kuba løber, Kaukasus. Centralt med “Avshan” gentagelsesmønster på blå bund med menneskefigurer, stiliserede påfugle og rosetter omgivet af klassisk kufisk hovedbort. 1341=1922. 481×133.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag