2120/829
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Vase af stentøj modelleret med små “ører”. Dekoreret med blå glasur med lysegrønne elementer. Sign. monogram. H. 15. Diam. 8,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand samt to hårrevner på munding.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud