903/​13

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Parti fra Kastelsvolden mod Langelinie. 1832. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35×43.

Hans Edvard Nørregård-Nielsens fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 50 A, afb. bd. 1 s. 233.

Udstillet: Statens Museum for Kunst, “Christen Købke 1810–1848”, nr. 48 A, omtalt s. 59–60, afb. s. 61.

Proveniens: Christen Købkes dødsboauktion 1848 nr. 60, købt af Vilhelm Marstrand. Citat fra udstillingskataloget til ovenfor nævnte udstilling: “På Købkes dødsboauktion erhvervede Marstrand som ”Studier Nr. 60“ to anlagde malerier, som siden har været forsvundet, men det ene af dem er utvivlsomt identisk med en større ufuldendt studie fra Kastelsvolden nr. 48 A”. Et forstudie til udstillingens nr. 50. Enkefrue E. Feddersens bo, Winkel & Magnussen 76, 1930 nr. 130 afb. s. 5 (som Eckersberg). Agate og Knud Neyes samling, Bruun Rasmussen auktion 345, 1976 nr. 6 (med målet 34,5×32,2). Kunsthallen auktion 387, 1990 nr. 36. Kunsthallen auktion 407, 1991 nr. 29.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK