2143/​979

Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, ryg og løse hynder betrukket med sort skind. Model CS 800. Formgivet 1956. Udført hos Chr. Sørensen.

Litteratur: Mobilia 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker. Ene side med mindre ridse/revne i skindet.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK