L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Købt af Kroppedal Museum i september 2016.
Vinterbillede". Vejsving i Baldersbrønde. Sign. L. A. Ring 1905. Olie på lærred. 42×30.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 557 (omvendte mål).
Proveniens: Grosserer Adolf Holms samling (1910). Direktør Hans Tobiesens samlinger del I, auktion Winkel & Magnussen 382, 1953 nr. 659.
Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016