2119/958
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær lågskål af stentøj, dekoreret med grøn- og brunmeleret glasur. Sign. monogram, 183. Låg af patineret bronze med stiliseret lågknop. H. inklusiv låg 8,5. Diam. 14.
Lågknop repareret. Låg med grøn plet. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud