Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
“Moses, der slår vand af klippen”. Sign. L. Fr. 1851 Roma. Olie på lærred. 124×161.
Litteratur: Lotte Thrane, “Tusmørkemesteren”, 2008, omtalt og afbildet bd. II s. 166. Lotte Thrane skriver om dette maleri: “Billedets størrelse, dets hele udformning og tema peger på, at her har vi et af Frølichs prestigeværker. Her maler han sig - ind i rollen som historiemaler. Det betyder dog ikke at værket er uinteressant: hans evner for komposition fornægter sig ikke, og stiliseringen og de klare farver har tydelig forbindelse til serien De kristelige dyder og Kampen om Guldkalven fra samme periode”.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer og reparationer. Krakeleringer. Enkelte mindre afskalninger. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
12 bud