Paulus Potter (f. Enkhuyzen 1625, d. Amsterdam 1654)
En flok køer i et hollandsk landskab. Trykbetegnet Paulus Potter In. et. f. 1649. Radering monteret på pap. Pladestørrelse 18×19,5.
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. Beskåret tæt på pladekant. Øverste venstre hjørne med reparation og lap på bagside.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2013