2010/​91

I. L. Jensen, skole

Opstilling med roser og æblegrene på en træstub. Olie på malepap. 24×32.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 474a, afbildet s. 227.

Enkelte minimale retoucheringer og ridser langs kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

4.000 kr.