2010/91
I. L. Jensen, skole
Opstilling med roser og æblegrene på en træstub. Olie på malepap. 24×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 474a, afbildet s. 227.
Enkelte minimale retoucheringer og ridser langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag