Ubekendte malere, 19. årh.
En samling af seks miniatureportrætter forestillende fem damer og en herre. Én sign. Weigel, én sign. Karus, fire usigneret. Gouache på ben. Varierende mål fra diam. 6,5 til 12×9,5. (6).
Minimal aldersrelateret slitage. Et dameportræt med revne. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019