778/​2206

Signeret antikt Ravar Kerman Ravar tæppe, Persien. Usædvanlig fint eksemplar udført i bedste “Millefleurs” stil, med design i form af træ på blå bund prydet med utallige blomster fra faunaen udført i naturtro former og farver. Signeret: Udført af Mohaman Ebne Jafar. Ca. 1,1 mio. knuder pr. m2. Ca. 1900. 295×165.

Proveniens: Udenlandsk privat samling. Den mest kendte af de 30 byer omkring Kerman hvor man fremstillede tæpper hed Ravar. Grosserer fra Kerman bestilte både tæpper med figural og florale designs af uhørt høj kvalitet. Kerman Ravar bliver ofte kaldt “Tæppernes konge”.

Kunsthåndværk og tæpper, 6. december 2007

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

155.000 DKK