2039/761
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Skammelhund” af lakeret bøg, ben monteret på fire hjul.Udført og stemplet Kay Bojesen, Copyright, Denmark. L. 44.
Litteratur: Moderne Dansk Boligkunst bd. II. Sigvard Bernadotte & Johs. Lehm-Lauersen, 1947, afb. s. 168.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, skrammer og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud