2435/147
Svensk trompetbæger af sølv, delvist forgyldt på rand og fod samt indvendigt, drevet med blomster og med godroneret fodstykke. På bånd under rand punslet Catharina Frieorica Schwartz 1782. Utydelig mærket. 18. årh. Vægt 155 g. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. august 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud