1911/​937

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

Fire vaser af klart glas. Dekoreret med graverede motiver i form af scalare og slørhaler, heraf tre indlagt med grønt glas samt luftbobler. Tre med bobler sign. Orrefors, Lindstrand 2025, én sign. Orrefors LA 1916. Udført 1930–40erne hos Orrefors, Sverige. H. 20–24,5 cm. (4)

De tre eksemplarer af identisk model 2025 viser variansen i udførelsen af glashåndværket.

Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. marts 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK