2450/752
Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)
“Hiidennyrkki”. Skulpturel vase af glas med sandblæst og syrepoleret overflade. Sign. Timo Sarpaneva. Udført hos Iittala. H. 30,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre fremstillingsdefekter i glasmassen.
Vurdering