902/​866

Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)

Uden titel, ca. 1978. Sign. i bunden 'Til HAB, Poul". Delvist indfarvet gips. H. 33.

Litteratur: “Poul Gernes (1925–1996), Continued”, argobooks, Berlin, 2007, lignende skulpturer gengivet side 54–55. Proveniens: Kunstner og inspektør på Louisiana Museum for Moderne Kunst, Hugo Arne Buch (1927–2008). Modtaget direkte fra kunstneren.

Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK