Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
Uden titel, ca. 1978. Sign. i bunden 'Til HAB, Poul". Delvist indfarvet gips. H. 33.
Litteratur: “Poul Gernes (1925–1996), Continued”, argobooks, Berlin, 2007, lignende skulpturer gengivet side 54–55. Proveniens: Kunstner og inspektør på Louisiana Museum for Moderne Kunst, Hugo Arne Buch (1927–2008). Modtaget direkte fra kunstneren.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021