1626/1678
Vægur i kasse af forgyldt bronze, støbt med løver og bladværk, urskive af sort stenart. 19. årh. H. 44.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med revner. Manglende pendul, optræksnøgle samt klokke.
Varia, 30. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
35 bud