Georges Goursat (f. Périgueux 1863, d. 1934)
Fransk plakat fra 1. Verdenskrig, der agiterer for salg af krigsobligationer. Litografisk tryk opklæbet på lærred. 111,5×77. Uindrammet.
Kunstneren, (der var kendt under navnet SEM) ernærede sig ved især satire- og karikaturtegninger i franske blade og aviser, men med denne skildring af de franske armeer, der fra Napoleons tid under 1. Verdenskrig vandrede ubesejrede gennem triumfbuen, dykkede han ned i en alvor, han sjældent skildrede. Proveniens: Hans Bendix's samling.
Småhuller fra tegnestifter samt smårifter langs kanterne. Har før opklæbning haft såvel vertikale som horisontale folder.
Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020