Antikt Azeri Zili/Verneh dækken, Azerbaijan/kaukasus. Gentagelsesmønster med stiliserede træer. Flot kvalitet. 19. årh. 190×185.
Litteratur: Lign. eks. RAHMANAN ANTIQUE & DECORATIVE RUGS, New York. Afbildet Hali no. 3, 1979.
Litteratur: Lign. eks. Peter Bausback, München 1983. Kelim, Antike orientalische Flachbewebe. Planche 103, side 181.
Reparationer/sammentrækninger her og der. Enkelte steder med slitage på broderede partier.
513022 |