1812/​912

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

Rullebord af eg og ahorn, plade med to klapper, stel af forkromet stål med hjul. Udført og stemplet hos Karl Mathsson. 1970. H. 61. L. 80. B. 44/94.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Kategori
Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Solgt

Hammerslag

800 DKK  

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
800 DKK
750 DKK