1946/801
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Cirkulært fad af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 7. Diam. 40.
Med større reparation på kantens underside samt nogle revnedannelser og krakeleringer. Overfladeridser.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag