1946/​801

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Cirkulært fad af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 7. Diam. 40.

Med større reparation på kantens underside samt nogle revnedannelser og krakeleringer. Overfladeridser.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK