1803/​520

Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)

Et sæt på otte stole af palisander, betrukket i sæder med brunt skind. Model 71. Designet 1951. Udført hos J.L. Møller, Højbjerg. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind i sæder med overfladeridser, mærker og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK