1803/520
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på otte stole af palisander, betrukket i sæder med brunt skind. Model 71. Designet 1951. Udført hos J.L. Møller, Højbjerg. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind i sæder med overfladeridser, mærker og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag