2417/​959

Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)

To-personers sofa med ben af palisander, betrukket med grønligt møbelstof. Model 500–2. Udført hos CS Møbler. 1960'erne. L. 130.

Litteratur: Mobilia no. 79. februar 1962, lænestol afbildet i annonce.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Armlæn med porøs skum.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK