2424/819
Ubekendt kunstner, 20. årh.
Vase af stentøj, modelleret med smal munding, dekoreret med grønlig glasur med brune elementer. Sign. Sven Pryds, DK, 1993. H. 32. Diam. 32.
Overflade ridser og mærker. Fodrand med afslag fra produktionen.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud