2416/801
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH M.2” og “PH M.3”. To mellemskærme af bemalet zink med hhv. okker/hvid og rød/hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40'erne. Diam. 14,5–20. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser, mærker og afskalninger.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud