2040/​108

Napoleon III jardinière af rosentræ, svungne sider, prydet med beslag af bronze og plakette af porcelæn, dekoreret i farver med brogede blomster, indsats af zink. 19. årh.s midte. H. 23. L. 50. B. 32.

Flere finérskader og revner. Dele af finéren mangler. Løse lister. Indsats loddet, anløben. Fod mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK