2040/108
Napoleon III jardinière af rosentræ, svungne sider, prydet med beslag af bronze og plakette af porcelæn, dekoreret i farver med brogede blomster, indsats af zink. 19. årh.s midte. H. 23. L. 50. B. 32.
Flere finérskader og revner. Dele af finéren mangler. Løse lister. Indsats loddet, anløben. Fod mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag