1847/149
Sarough/Jozan tæppe, Persien. Stavmedaljon på blå bund med stiliserede blomster og “afskårne” hjørner. God fast kvalitet. 20. årh.s slutning. 222×134.
Erhvervet i 2001 hos Tæppemarked v/Kjeld Ottosen, 2900 Hellerup for kr. DKK 14.875.
Ældre malerier og møbler, 19. november 2018
Vurdering
Hammerslag