1847/​149

Sarough/Jozan tæppe, Persien. Stavmedaljon på blå bund med stiliserede blomster og “afskårne” hjørner. God fast kvalitet. 20. årh.s slutning. 222×134.

Erhvervet i 2001 hos Tæppemarked v/Kjeld Ottosen, 2900 Hellerup for kr. DKK 14.875.

Ældre malerier og møbler, 19. november 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK