Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Brudgommen søger efter Bruden, som Pigerne prøve paa at skjule. Gammel Folkeskik ved Bondebryllupper i Danmark. - Scenen fra Hedeboegnen, tænkt omtrent 50 Aar tilbage i Tiden.” Sign. J. Exner 1879. Olie på lærred. 98×147.
Udstillet: Charlottenborg 1880 nr. 82. Foreningen for National Kunst, “Jubilæumsudstilling 1900–1970”, 1970 nr. 18.
Litteratur: Smaa Kunstbøger nr. 2, afbildet s. 23.
Proveniens: Hr. Chr. Burmeister (1880). Fru Søster Helmuth - skuespiller Osvald Helmuths hustru - (1970).
Malerier og tegninger, 26. februar 2013