838/​12

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

“Brudgommen søger efter Bruden, som Pigerne prøve paa at skjule. Gammel Folkeskik ved Bondebryllupper i Danmark. - Scenen fra Hedeboegnen, tænkt omtrent 50 Aar tilbage i Tiden.” Sign. J. Exner 1879. Olie på lærred. 98×147.

Udstillet: Charlottenborg 1880 nr. 82. Foreningen for National Kunst, “Jubilæumsudstilling 1900–1970”, 1970 nr. 18.

Litteratur: Smaa Kunstbøger nr. 2, afbildet s. 23.

Proveniens: Hr. Chr. Burmeister (1880). Fru Søster Helmuth - skuespiller Osvald Helmuths hustru - (1970).

Malerier og tegninger, 26. februar 2013

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK