2138/112
Gerhard Heilmann (f. Skelskør 1859, d. Frederiksberg 1946)
Vinterlandskab med hare og varmt sollys. Sign. GH, på bagiden dateret 1923. Olie på lærred. 36×34.
Talrige krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag