1738/1572
Japansk Arita kande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, dekoreret med figurer siddende ved flodlandskab. 18. årh. H. 23 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler hank, glasur stjerne revne under hals.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag