1911/936
Edvin Öhrström (f. Burlöv 1906, d. 1994)
“Pige der nejer for nymånen”. Fem vaser af klart glas, dekoreret med graverede motiver. Sign. F 2769. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 10,5. L. 16,5. (5)
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle minimale afslag.
Moderne kunst og design, 12. marts 2019
Vurdering
Hammerslag