1911/​936

Edvin Öhrström (f. Burlöv 1906, d. 1994)

“Pige der nejer for nymånen”. Fem vaser af klart glas, dekoreret med graverede motiver. Sign. F 2769. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 10,5. L. 16,5. (5)

Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Nogle minimale afslag.

Moderne kunst og design, 12. marts 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

(Autobud) 500 DKK
480 DKK
460 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
320 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
250 DKK